Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej :

Pacjent powinien do tego badania być na czczo lub powstrzymać się od jedzenia 6 godzin, także nie pić kawy i nie palić papierosów – jest to ważne, aby dobrze uwidocznić pęcherzyk żółciowy czy drogi żółciowe i żeby wypełniony treścią pokarmową żołądek nie przesłaniał znajdującej się w pobliżu trzustki. U małych dzieci czas bez jedzenia powinien być dostosowany do ich możliwości. Niemowlęta powinny być nakarmione.
Należy już na 3 dni przed badaniem zacząć zażywać preparat zawierający Dimetikon lub Simetikon – Espumisan, Esputicon, Bobotic itp. – pomaga to wyeliminować jak największą ilość gazów z jelit – ich obecność przesłania narządy znajdujące się za nimi.
Do badania należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym ( niekoniecznie do granic możliwości ) – czyli wypić tyle płynu, żeby odczuwać lekkie parcie na pęcherz moczowy – dla jednych pacjentów będzie to 1 litr wody na godzinę, dwie przed badaniem, dla innych tylko 0,5 litra na pół godziny, każdy zna swoje możliwości. Wypełnienie pęcherza moczowego jest ważne dla jego oceny – czy nie ma pogrubienia ściany, guzów, poszerzenia ujść moczowodów, także dla oceny prostaty czy jajników. U dzieci kontrolujących pęcherz moczowy na tyle, ile jest możliwe.

Przygotowanie do badania USG piersi :

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Najlepiej to badanie zrobić między 4 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Ale można je zrobić w każdej chwili, także w ciąży i podczas laktacji – jeżeli coś zaniepokoi podczas samobadania.

Przygotowanie do badania USG tarczycy :

Tu także nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Należy zdjąć łańcuszki i inne ozdoby- także do badania ślinianek, węzłów chłonnych szyi i USG Doppler tętnic domózgowych.